Czym charakteryzują się tkaniny plecionkowe?
Wybór tkanin obiciowych jest dzisiaj olbrzymi. Jednak wybierając meble takie jak kanapa czy fotele, czasem w ogóle nie zwracamy na nie uwagi. Dla większości ludzi wydają się one prawie identyczne, a największą różnicą, jaką widać na pierwszy rzut oka jest kolor takiej tkaniny.
Warto jednak lepiej przyjrzeć się materiałom, jakim są obite meble, które zamierzamy kupić albo wykorzystać do odnowy tych już posiadanych. Zatem poznajmy dziś tkaniny plecionkowe, które są bardzo popularnym rodzajem tkanin tapicerskich.
Tkanina plecionkowa – co to?
Plecionki to chyba najstarsza forma tkanin, która była podwaliną pod technikę tkactwa. Pierwsze plecionki powstawały już w czasach prehistorycznych z luźno splecionych ze sobą włókien, traw, kawałków skór zwierzęcych, pnączy, a nawet gałęzi. Miało to swoje zalety i wady, ale było dość łatwe do wykonania i o dziwo bardzo wytrzymałe. Dzisiaj tkaniny plecionkowe to profesjonalne tkaniny tapicerskie, które mają świetne parametry pozwalające sprawdzać im się właśnie w takiej roli.
Plecionki to tkaniny o drobnym, ale wyrazistym splocie, tkane na płasko z nitkami osnowy i wątku krzyżującymi się pod kątem prostym. Każda plecionka ma wzór, na podstawie którego tkanina jest tworzona. Przeważnie prezentuje splot nici dwukolorowych.
Tkaniny plecionkowe – zalety
Tkaniny plecionkowe nieprzypadkowo stały się popularnymi materiałami tapicerskimi. Jak by nie było, obicie mebli takich jak kanapy czy fotele jest dość mocno eksploatowane, dlatego materiał przeznaczony na takie zastosowanie musi spełniać pewne wymagania. Tkaniny plecionkowe nadają się do tego idealnie. To bardzo wytrzymały materiał, który swoje cechy zawdzięcza między innymi gęstej strukturze. Dzięki temu plecionki są znane z wysokiej gramatury i odporności na ścieranie o skuteczności 100 000 cykli według testu Martindale'a, dlatego nadają się także do zastosowań przemysłowych. Na pewno są idealne dla osób ceniących trwałe rozwiązania na długie lata. Inną bardzo ciekawą właściwością tych tkanin jest to, że w znacznym stopniu nie wchłaniają one płynów rozlanych na ich powierzchni. Ciecz po prostu formuje się w kropelki, które można łatwo usunąć. To determinuje kolejną charakterystyczną cechę plecionek – są niezwykle łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie sprawiają żadnych problemów podczas usuwania z nich zabrudzeń, nawet takich jak plamy z kawy czy herbaty. Do tego tkaniny plecionkowe są antybakteryjne – na przykład zapobiegają rozwojowi bakterii Staphylococcus aureus oraz niepalne, co jest także niesamowitym atutem w branży meblarskiej.
Warto także zaznaczyć, że chociaż tkaniny plecionkowe nie przekraczają przyjętych norm stężenia pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich, to mimo wszystko można spotkać je także w wersji ECO, co oznacza, że wykonane są w większej części z naturalnych składników takich jak bawełna, len i wiskoza. Posiadają więc właściwości oddychające.
Tkaniny plecionkowe – tkaniny dobrej jakości
Wszystko to, o czym wspomnieliśmy, pokazuje jasno, że plecionki to bardzo dobry wybór na obicie mebli. Posiadają wszelkie cechy tkaniny najlepszej jakości, a przy tym jest w czym wybierać, ponieważ występują w wielu kolorach i wzorach. Profesjonalny sklep z tkaninami tapicerskimi pomoże dobrać najlepszy rodzaj obicia dla naszych mebli, dzięki czemu będą mogły wyglądać jak nowe.