Jak przebiega proces tapicerowania mebli?
Proces tapicerowania mebli może się różnić w zależności od tego, czy dokonujemy go samodzielnie, czy też odbywa się on w sposób profesjonalny zagwarantowany przez odpowiedniego fachowca albo specjalistyczny zakład. W każdym z tych przypadków tapicerowanie wygląda nieco inaczej i składa się z innych kroków.
Jeżeli chodzi o wytwarzanie mebli tapicerowanych przez zakład produkcyjny, to zaczyna się ono oczywiście od projektu danego mebla. Tapicerowanie nie jest w tym przypadku osobną czynnością, tylko częścią szerszego procesu polegającego na wyprodukowaniu mebla. Pierwszy jego krokiem jest wykonanie drewnianej konstrukcji danego przedmiotu, na przykład sofy. Drugi etap to wypełnienie konstrukcji jakiegoś rodzaju miękkim materiałem. Na koniec zaś dokonuje się tapicerowania. O ile pierwsze dwa kroki służą przede wszystkim temu, aby mebel był solidny i wygodny, tak trzeci, czyli tapicerowanie, ma za zadanie zapewnić meblowi estetyczny wygląd. Jest to swego rodzaju szlifowanie, wykańczanie produktu. To, że meble tapicerowane wytwarza w fabryce, nie znaczy jednak, że prace związane z ich powstawaniem koniecznie musi wykonywać maszyna. Niektóre fabryki zatrudniają osoby, które wykańczają dane meble ręcznie i przez to zapewniają im poziom dopieszczenia niebędący do zagwarantowania przez maszynę.
Samodzielne tapicerowanie
Tapicerowanie nie musi jednak mieć miejsca w fabryce, jako część szerszego procesu produkcji. Da się je wykonywać także później, na przykład na meblu, który pierwotnie nie był tapicerowany, ale który chcielibyśmy takim uczynić. Może tego dokonać albo specjalista od tego rodzaju robót, albo sam użytkownik mebla. W tym ostatnim przypadku trzeba pamiętać o kolejności kroków związanych z procesem tapicerowania. Rozpoczyna się on od rozłożenia mebla na części. Następnie dochodzi do przygotowania odpowiedniej ilości materiału, którym ma zostać wytapicerowany mebel. Przed jego nałożeniem trzeba jeszcze nanieść na mebel wypełnienie, które będzie się znajdowało między konstrukcją mebla a warstwą tapicerki. Na samym zaś końcu zszywa się tapicerkę, aby stanowiła szczelną warstwę, nieprzepuszczającą nic od zewnątrz i niewypuszczającą nic z wewnątrz.